حذف تبلیغات
قالب دو ستونه مطالعه قالب دو ستونه کودک قالب دو ستونه خانواده قالب دو ستونه عاشقانه

 

پژوهشی درباره کتاب و کتابخوانی در ایران:

“مطالعه” که فرهنگ لغت “عمید” آن را “اطلاع یافتن از چیزی با ادامه نظر در آن” معنی کرده است، نه تنها زیر بنای “پژوهش ” و نخستین گام برای تحقیق است بلکه به عقیده کارشناسان جزو نیازهای روحی و معنوی انسان نیز محسوب می‌شود.

شاید براساس همین نیاز است که بسیاری از “انسان شناسان” او را موجودی “جستجوگر” تعریف کرده‌اند. عده‌ای از کارشناسان معتقدند درک این نیاز توسط خود شخص، محتاج “فرهنگ” خاصی است و برای این که شخص بفهمد که چنین نیازی دارد باید تربیت شود و این کار باید در سال‌های اولیه عمر انسان انجام شود.

مرحوم “کیومرث صابری” مدیر مسئول مجله طنز “گل آقا” در سال ‪ ۷۳‬نظر خود در این خصوص را این طور بیان داشت:برخلاف خورد و خواب که اگر مبتنی بر آموزش هم نباشد، براساس “غریزه” انجام می‌شود، “مطالعه” و عادت به مطالعه به تربیت و آموزش نیاز دارد. وی به امکان بروز نتایج مخرب و مضر همین آموزش‌ها در سال‌های اولیه عمر انسان نیز اشاره کرد و گفت :

“اگر در دبستان، مساله “مطالعه” برای بچه‌ها به شکل یک کار شیرین و دلچسب در نیاید و اگر “خواندن” جنبه یک وظیفه و تکلیف اجباری به خود بگیرد، کودک کم کم “باسواد” می‌شود ولی با کتاب دوست و رفیق نمی‌شود و از آن می‌گریزد. همواره گفته شده است همان طور که جسم ما به غذا نیاز دارد، فکر ما هم باید تغذیه شود و غذای فکر همان کتاب و مطالعه است که از بین رفتنی و دور انداختنی نیست، در حالی که غذای جسم اگر از بهترین مواد غذایی هم تهیه شود، در نهایت از بین می‌رود.

به هر حال بشر از زمان‌های دور همواره در پی این بوده‌است که پاسخی برای پرسش‌های خود بیابد و براساس یافته‌های خود بنیان‌های زندگی فردی و اجتماعی خود را توسعه بخشد. با توسعه جوامع بشری، راه‌های ثبت “اندیشه‌ها” و “دانستنی ها” و تبادل آن با دیگران نیز توسعه یافت. اگر زمانی از دیوار غارها استفاده می‌شد و در دوره‌هایی بر الواح گلی، چوب، سنگ، استخوان و پوست حیوانات نگاشته می شد، بااختراع کاغذ و صنعت چاپ، توسعه شگرفی در حوزه علم و فرهنگ پیداشد و امروزه با انتشار انبوهی از کتاب‌ها، نشریات و سایر مطالب ، دریایی از “خواندنی‌ها” برای غوطه‌وری اندیشه‌های کنجکاو و تشنگان “مطالعه” فراهم شده است.

پا به پای پیچیدگی روز افزون جوامع انسانی شکل و ظاهر “کتاب” تغییر یافته و هم اکنون نیز فن‌آوری‌های دیجیتالی و میکروتکنولوژی نیز در این زمینه به کمک جامعه بشری شتافته و در واقع در بسیاری از زمینه‌ها اطلاع‌رسانی و کسب آگاهی از این طریق صورت می‌گیرد.

دیدگاه خود را ارسال کنید
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تبلیغات متنی
|| خرید تبلیغات متنی
قالب وبلاگ رایگان | قالب جدید | آوازک rss ارتباط با ما